Hry IX. Olympiády dětí a mládeže 2019


Ve dnech 23. – 28. 6. 2019 se konaly v Libereckém kraji Hry IX. Olympiády dětí a mládeže. V neděli ráno vyrazila do Libereckého kraje výprava sportovců kraje Moravskoslezského čítající bezmála 300 mladých sportovců a trenérů.

Na slavnostní zahájení vedl naši výpravu bronzový olympionik a zároveň trenér našich střelců Martin Tenk.

Celým zahajovacím ceremoniálem provázel zlatý olympionik Aleš Valenta a olympijský oheň zapálila Eva Samková. Na závěr si všichni účastníci ještě užili koncert zpěváka Sebastiana a od následujícího rána se v Liberci, Jablonci nad Nisou a Bedřichově již naplno rozjela medailová klání. Soutěžilo se celkem v osmnácti sportech a jedné umělecké disciplíně – Street Artu.

Sportovní gymnastiku dívek reprezentovalo družstvo ve složení Hájková Barbora, Pisková Eliška (obě TJ Sokol Moravská Ostrava 1), Štěpandová Nela (GK Vítkovice) a Vlková Alice (TJ Sokol Brno 1).

Hned 2. den her byl na programu závod dívek, a to víceboj jednotlivkyň a závod družstev. Děvčatům se dařilo až na nářadí pravdy, tzn. kladinu. Zde bohužel spadly tři ze čtyř závodnic a ztrátu jsme nedokázaly již dohnat. I přesto nás dělilo od bronzové příčky pouze 0,85 b., což na závod družstev není velký odskok. Děvčata se tedy umístila na 4. místě, ale v konkurenci 13 družstev je to velmi pěkný výsledek.

V závodě jednotlivkyň se podařilo naší Neldě Štěpandové vystoupat na stříbrnou pozici z 53 startujících děvčat a zároveň kvalifikovat do tří finále, bradla s nejvyšší známkou, kladina s třetí nejvyšší známkou a prostná s nejvyšší známkou. Velmi pěkné 11. místo obsadila Barča Hájková, která se kvalifikovala i s pádem ve víceboji do finále na kladinu. A shodně se umístila obě děvčata našeho družstva na 17. místě, Eliška Pisková a Alička Vlková, která se kvalifikovala do finále na přeskoku a prostných.

3. den her měla děvčata volný den a byla fandit sportovním gymnastům našeho kraje. Trenérka Monika byla podpořit svou další svěřenku Adélu Čápovou, která reprezentovala náš kraj ve skocích na trampolíně. Adélce se vyvedla první sestava opravdu skvěle, i přesto, že startovala vůbec jako první závodnice. Bohužel nervozita se podepsala na druhé, obtížnější  sestavě, kterou nedokončila a umístila se na 36. místě, 7. místo družstvo . Dalším závodníkem našeho klubu, který rovněž startoval ve skocích na trampolíně za družstvo chlapců byl Honza Kaczor, který se umístil na 31. místě, 6. místo družstvo.

4. den probíhaly finálové závody. Jako první se představila Alička, která na přeskoku obhájila 6. místo z kvalifikace. Na bradlech jsme tajně myslely na medaili, jelikož Nelda měla v kvalifikaci nejvyšší známku společně s pražskou závodnicí, bohužel Nelce se nezadařil počáteční obrat 360° a pád se odrazil již na celé sestavě, obsadila 8. místo. Na kladině jsme měli dvojí zastoupení, a to Barču, která opravdu zacvičila pěkně, bez větších chyb a zaslouženě získala bronzovou medaili a Nelču, která bohužel neudělala dvě vazby, které se jí v kvalifikaci povedly a jedno větší zaváhání, obsadila 5. místo. Finálové prostná zacvičila Nelda moc hezky, bohužel s přešlapem, ale odvezla si i tak druhou stříbrnou olympijskou placku. Další gymnastkou, která se probojovala do finále z 6. místa byla Alička a její prostná se taktéž velmi zdařily a svým cvičením si polepšila o dvě místa, bohužel na medaili nedosáhla a obsadila nepopulární bramborovou pozici.

Děvčatům bych ráda poděkovala za skvělou reprezentaci kraje  a v neposlední řadě jejich trenérkám podílejících se na jejich přípravě Blance Jurčové, Katce Vlkové a Petře Drtílkové Cenkové.

5. den jsme měli už volno, které jsme využili k návštěvě blízké ZOO společně s gymnastkami a gymnasty Jihomoravského kraje a Hlavního města Prahy a odpoledne čekalo medailisty z finálového klání na jednotlivých nářadích slavnostní ceremoniál vedle Home Credit Arény.

6. den byl již dnem odjezdovým a v ranních hodinách veškeré výpravy postupně odjížděly do svých domovů.

Byl to týden plný sportu, zábavy a sluníčka. Užily jsme si i vody v blízkém rybníce, fandění jiným sportovcům z jiných sportovních odvětví. Těšíme se na další, již X. LODM, o které ještě není známo, který z krajů se ujme jejího pořádání s přáním, aby na programu byla i sportovní gymnastika.

Fotky ZDE

Výsledky:

divky_LODM_19

F_divky_LODM_19